Choď na obsah Choď na menu
 


Stredný tank T-34/76

 

Technické údaje:

 

Výzbroj: 76,2mm kanón, 7,62mm guľomet

Posádka:4

Pancierovanie: 45mm

Rýchlosť: 55km/h

Rozmery:5,92 x 3,0 x 2,45m

Hmotnosť: 28t

 

 Vznik tanku

 

       Zjednodušene môžeme tvrdiť, že tank T-34 má svoj pôvod v nedostatkoch rýchlych tankoch BT-7 a jeho predchodcov. Prvým výsledkom modernizácie tankov série BT boli experimentálne tanky označené ako A-20 a A-30, ktoré vznikli v roku 1938 na základe tanku BT-IS. Tieto tanky však nakoniec uvoľnili miesto lepšie pancierovanému a vyzbrojenému tanku, označovanému T-32. Tank T-32 mal mnohé rysy neskoršieho typu T-34. Mal veľmi dobre tvarovanú korbu so silne skloneným pancierom. Sklonený pancier sa použil aj u jeho odlievanej veže s lafetovaným kanónom raže 76,2 mm, ktorý strelám udeľoval vysokú počiatočnú rýchlosť. Z rady BT bolo prevzaté odpruženie Christie, samozrejme patrične zosilnené. T-32 už postrádal obvyklú vlastnosť rady rýchlych tankov BT – nebol schopný jazdy bez pásov.

 

Obrázok

 

 

BT-7

 

     Tank T-32 bol celkom dobrý, ale výberové komisia požadovala ešte mohutnejší pancierovaný stroj, a tak vznikol T-34. S jeho výrobou sa začalo v roku 1940, skoro na to začali výrobné linky opúšťať veľké počty tankov typu T-34/76A. Pri útoku Nemcov na Sovietsky zväz v roku 1941 bol tank už zavedenou zbraňou u jednotiek a jeho nasadenie na bojisku Nemcov nepríjemne zaskočilo. Mohutné sklonené pancierovanie tanku T-34 odolávalo väčšine protitankových zbraní Nemcov, zatiaľ čo jeho kanón L/30 raže 76,2 mm, skoro nahradený ešte výkonnejším L/40 rovnakej raže, na oplátku prebíjal pancier väčšiny nemeckých strojov. Pomocnú výzbroj tanku tvorili dva 7,62 mm guľomety.

 

     Od roku 1941 sa vyvinul dlhý rad modelov tanku T-34, z nich sa mnohé z vonku líšili len v detailoch. Výsledkom značnej potreby tankov bolo použite rady provizórnych riešení. Spracovanie väčšiny T-34 bolo veľmi hrubé, čo sa však nijako negatívne neprejavilo na účinnosti tanku. Cez počiatočné prerušenie výroby v roku 1941, vyvolaný postupom Nemcov, schádzali z narýchlo postavených náhradných liniek stále väčšie a väčšie počty nových tankov. Sovieti použili všetky možné metódy vedúce k zjednodušeniu výroby a zvýšeniu jej tempa. Používalo sa napríklad  automatické zváranie, často sa ani veľké plochy povrchov tankov nezaopatrili krycím náterom. Druhým vyrábaným modelom bol T-34/76B s vežou zvarenou z valcovaných oceľových plátov.

 

      Stroje vyrábané v rokoch 1940-1941 mali jednu nevýhodu: do veže sa zmestili iba dvaja členovia posádky a velenie bolo komplikované. Na začiatku vojny väčšina týchto tankov nebola vybavená vysielačkami.

T-34/76 mal silný motor, bol rýchly, dobre opancierovaný a vyzbrojený. So širokými pásmi mal dobre jazdne vlastnosti na mokrom teréne a snehu. T-34 bol skutočný postrach pre nemecké vojsko. Mohol ohroziť každý nemecký tank a sám bol proti nemeckým delám chránený. V Nemecku začali T-34 kopírovať, a tak vznikol Panther - efektívna odpoveď, ale proti ruskej presile veľa nezmohol.

Obrázok

 

 

 T-34 model 42

 

 

 Bojové nasadenie

 

Keď Nemecko vpadlo na územie Sovietskeho zväzu, bol pre nich tank T-34 veľkým prekvapením. Ako príklad uvedieme bitku u Brodu, kde T-34 odolával nemeckému protitankovému kanónu 37 mm. I keď mali Sovieti veľké množstvá týchto tankov, nemeckému postupu nezabránili. Na bojiskách vládol chaos, vodiči neboli dobre vycvičení, ale najväčšou slabinou bolo, že neboli schopní velitelia na synchronizáciu boja. Za Stalinovej vlády mizli vysoký dôstojníci ale aj vojaci s nižšími hodnosťami. Hovorí sa, že mohlo byť väznených alebo zavraždených okolo 30-40 tisíc dôstojníkov. To malo za následok, že tanky neplnili rozkazy ako sa od nich očakávalo, čo pri normálnych skúsených veliteľoch bolo vyžadované.

 

Obrázok

 

 

 T-34 model 43

 

Po prvom výraznom víťazstve v boji o Moskvu v roku 1941 boli Nemci nútení priznať si, že nemajú dokonalé stroje. Neboli však ani dostatočne vybavené na boj v zime. Zle sa pohybovali, zamŕzalo palivo a podobne... Šancu videli aspoň v delách, no ani protitankové 37mm kanóny neúčinkovali, tak ich nahradili novými PAK 40 ráže 75 mm. Sovieti však odpovedali modernizovanejšou T-34kou. Zdokonalila sa prevodovka, zväčšila sa nádrž paliva... no i keď boli vylepšené, v boji o Stalingrad neboli úspešné kvôli výcviku vojakom a novej zbrani Nemeckých vojsk, ktoré využili s PzKpfw VI Ausf. E. V bitke o Prochorovku využili Sovieti manévrovateľnosť a pohyblivosť tankov. Sovieti prišli o takmer 400 tankov, pričom Nemci asi 300, no i tak sa Sovieti stali víťazmi. Nástupcom tanku T-34/76 sa stal T-34/85.

 

Varianty T-34/76

 

Vzor 1940 (T-34/76A)

 

Obrázok

 

 

 

 

Vzor 1941 (T-34/76B) bol vyzbrojený výkonnejším 76 mm kanónom F-34 (s dĺžkou hlavne 41,5 násobku ráže)

 

Obrázok

 

 

 

 

 

Vzor 1942 (T-34/76C) sa začali tanky vybavovať novou šesťbokou vežou s dvoma menšími poklopmi

 

Obrázok

 

 

 

 

Vzor 1943 (T-34/76D, E, F) sa veliteľské kupoly vybavovali rádiostanicami.

 

Obrázok

 

Zdroj:  Christ Chant: Tanky, vydavateľstvo Naše vojsko v roku 2006 tlačiarne: GASPRO CZ   ISBN: 80-206-0819,2

 

 

 

free counters

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.